Areál Sanofi

Revitalizace areálu Sanofi
Forma zakázky

Soutěž

Parametr návrhu

Idea

Motiv

Zdraví

Jan Kačer - Architekt

Jan Kačer

Motor projektů

Jakub Heidler - Architekt

Jakub Heidler

Motivátor a vizionář

Maria Lucia

Maria Lucia

Italian architect

Barbora Licková

Barbora Licková

Architektka

Uzdravit nemocného pacienta lze různými metodami. Invazivními či citlivými zásahy, zaběhnutými postupy či alternativním šamanstvím. Když je pacientem část areálu farmaceutické firmy, otevírá se rozsáhlé pole možností. Diagnóza pacienta je následující: fádní kancelářské prostředí v areálu z doby socialismu, náročná údržba, roztříštěnost a neuspořádanost prostorů a povrchů.

 

 

První metoda je k organismu možná nejšetrnější. Snaží se být co možná nejpřirozenější a citlivá. Využívá přírodní materiály a beton. Předepisuje spoustu zeleně a příjemný prosvětlený prostor pro duševní pohodu.

 

V takto vyléčeném prostoru je dřevo všude, kam se podíváš. Stoly, lamely tvořící prostorové předěly a podhledy, obklady a detaily jako poličky z lamel nebo dřevěná zavěšená svítidla. Ze stropu visí desítky květináčů s nejrůznějšími rostlinkami. Zeleň popíná i subtilní černé zavěšené rámy. Na svislých panelech se objevují kreslené ilustrace s jídlem, které prozrazují tajemství zdravého života. Atmosféru dotváří lineární světla zarovnaná do podhledu a samozřejmě přirozené denní světlo shora. Uspořádání stolů v kombinaci se svislými předěly nabízí různé stupně intimity. Identické principy se objevují i ve venkovním koridoru a hale.

 

Druhá metoda sází na poctivou medikaci. Uvnitř jídelny, žaludku celého areálu, nám společnost dělá mimo jiné několik obřích kapslí. Jejich stěny tvoří barevné průsvitné membrány. Kapsle poskytují větší míru soukromí, ale jsou vhodné i pro větší skupiny. Prostor osvětluje rastr zavěšených půlených kapslí. Barevnost a tvarosloví nejen kapslí, ale i ostatních prvků jako židle v jídelně nebo zavěšené bubliny k sezení se přímo inspiruje estetikou léčiv. Venku kostry kapslí lákají k posezení a relaxaci. Stěny pokryté zelení ukončují jídelnu a vnášejí potřebnou přírodní sílu do boje proti infekci jednotvárnosti. To vše podporuje jednoduchý orientační systém, který zajišťuje, že následování pilulí vždy člověka dovede k cíli.

Třetí metoda staví na čistě vědeckém přístupu. Prostor jídelny se stává laboratoří, kde ve vzduchu levitují svítidla ve tvaru kónických baněk. Ze stropu se spouští mikroskopy a struktury chemických aparatur, k jejímž ramenům jsou připevněna bodová i lineární hranatá různě tvarovaná světla. Úkolem této instalace je přiblížit a posvítit si na dění dole v Petriho misce, kde se neuspořádaně pohybují bakterie různých tvarů a velikostí. Stoly jsou tvarovány organicky, jako shluky koků, bacilů a vibrií, které zůstávají stále v pohybu. Jak stoly, tak židle i další doplňky nesou jasné odstíny barev. Stěny pokrývají různé biologické a chemické diagramy, ilustrace a schémata. Ostré pravidelné konstrukce snášející se ze stropu kontrastují s organickými uspořádáním stolů a jejich tvary. Dole na Petriho misce zkrátka pravý úhel neexistuje.

 

Ústředním prvkem haly je růžová organicky tvarovaná pohovka. Povrch stěn i podhled tvoří velkoplošné mřížky z černého kovu.

 

Upozornění: po léčbě mohou nastat vedlejší účinky jako zvýšená efektivita práce, chuť k jídlu a také rozšířené vnímání detailů.

Líbí se vám naše práce?

Stavte se na kafe, rádi vám představíme možnosti spolupráce.

Přejít na začátek