fbpx

Hojsova stráž

Šumavské stráně a jejich příběh

Galerie

Téma výstavby

Místní stromy

Celkový počet

85 bytů

Nejstarší stavba

Brčálník

Autor projektu: Labor13 – Albert Pražák, Martin Vomastek, Jiří Bardoděj

Spoluautor: Studio Reaktor – Jakub Heidler, Jan Kačer, Vojtěch Rýzner, Kateřina Klapková 

HLAVNÍ MYŠLENKA

Návrh je usazen do přírody. Pocit samoty, ticho, výhledy do krajiny a vůně jsou hlavními vjemy, které působí ihned při vstupu do lokality. Proto se dominantním motivem návrhu staly „dřevěné obaly“ staveb. Inspirací nám byla příroda, práce se dřevem, různorodost šumavských dřevin, detaily, odlišné textury a odstíny,možnosti opracování. jednoduchost a krása materiálu.

URBANISMUS AREÁLU

V rámci celku jsou samostatné stavby natočené maximálně za výhledem. Proporce kopírují terén, vrstevnice. Parkoviště je rozdělené do dvou částí – kryté/otevřené a pokryto zelení. Stavby jsou doplněny mobiliářem a parkovacím stáním. Součástí je venkovní sauna a griloviště, které umocní vjem přírody. Restaurace spolu se zázemím je umístěna v Dubu, uprostřed areálu. Návrh wellnessu je vyřešen v novostavbě nejblíže horskému prameni a s možností návaznosti na venkovní saunou.

KONCEPČNÍ ŘEŠENÍ STAVEB

Pomocí „dřevěných obalů“ je do stavby zakomponováno velké množství lodžií, které jsou částečně kryté dřevěnými plaňkami tak, aby v interieru bylo dostatek soukromí, přesto byly ponechány výhledy do krajiny. Hmotové výkusy tvoří též vstupní části, chrání stavbu před povětrnostními podmínkami. Stavby jsou přístupné ze dvou úrovní terénu.

MATERIÁLY A VZHLED

Domy jsou charakterově oddělené, každý je obložen jiným typem a odstínem dřeva. Zajímavý je kontrast tmavých a světlých ploch. Opalované dřevo odkazuje na historii žďáření lesů pro budování stezek, modřínové dřevo může získat rozdílné odstíny a patinu až během času. Na vikýře je použit stejný materiál, splynou tak se střechou, stavba je pohledově menší.

Líbí se vám naše práce?

Stavte se na kafe, rádi vám představíme možnosti spolupráce.

Kontakt
Galerie projektů