Kontext místa
Sever Čech, včetně Chomutova, bývá prezentován jako drsný kraj, místo, které s architekturou obvykle nespojujeme. Pro nás je to město síly, energie, betonu a hochů, kteří lezou po skalách. Nemusejí se zrovna prohánět na rychlých motorkách, ale mají energii, že by mohli skály rubat a přenášet. A taky to dělají. Přesně takový je Strix Chomutov. Klient, kterému jsme v areálu v Nových Spořicích v Chomutově navrhli nové kanceláře.
V sedmdesátých letech minulého století vyskládali na kraji Chomutova z panelového systému lapidární dům. Fungoval jako zázemí pro mistry, pár THPéček (pro mladší: to byl technicko-hospodářský pracovník) a vrátného v přízemí. Klasická panelová uni-stavba bez jakékoliv ambice na to být architekturou. Vyskládaná z panelového modulu 1,5 na 3 metry a ve své samotné podstatě vlastně hodně cool.
Materiálové řešení
Už při vstupu k recepci je jasné, že kámen, skály, země a síla jsou určující elementy práce Strixu a taky našeho návrhu. Kamenný povrch se pak opakuje na koberci. Textura, kterou jsme navrhli, doplňuje jak recepci, tak odhalený, surový beton stěn. Tahokov a kari sítě na armování betonu posloužily jako další z materiálových struktur v interiéru. Visí na nich květiny a na stropě fungují jako podhledy, přes které proniká světlo na hlavní středovou komunikaci domem. Podobně jako na skalách roste různá odolná zeleň, i tady pracujeme se zelenými rostlinami na zdech. Beton a šeď nabourává nejen zelená stěna, ale i masivní dubové dřevo. V celém prostoru samozřejmě nepracují jen muži, ale i ženy: náš interiér je sice v surových materiálech a barevnosti, ale květiny změkčují jeho vyznění.
Red boulder
Školicí místnost jsme navrhli na místě několika původních kanceláří. Červená svařovaná konstrukce má několik set kilo a drží pohromadě stěny i strop. A v čele přednáškové místnosti vytváří rámec pro boulderovou stěnu. Tady se nehraje na sametovou oponu, ale je potřeba se pořádně chytnout a zabrat… pokud se chcete během pracovní doby trochu protáhnout právě na boulderu.