Naučná stezka Olšina

Scénář

Šumavská příroda

Režie

Rybník a mokřady

V hlavní roli

Pěnkava a střízlík

Jan Kačer - Architekt

Jan Kačer

Motor projektů

Tomáš Krč

Tomáš Krč

Architekt

Andrej Siman

Andrej Siman

Architekt

Stanislav Heidler

Stanislav Heidler

Guru architekt

Místo: Olšina, Polná na Šumavě

 

Investor: Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

 

Fáze: realizace 2020

 

studie a projekty 2017-2018

Neláká vás tlačit se mezi davy v českokrumlovských uličkách a Lipno vám přijde moc turistické? Zkuste Naučnou stezku okolo rybníka Olšina. V blízkosti lipenské vodní nádrže, ale současně nenápadná, na bývalém území vojenského újezdu nyní otevřeném veřejnosti. Od hlavní silnice trochu z ruky, zato však přímo u zastávky vlaku. V chráněné krajinné oblasti, obklopená kouzelným prostředím šumavského rybníka, mokřadů, lesů a rašelinišť.

 

Nacházíme se na nástupišti, skoro u rybníka. Je ráno a nad rybníkem se vznáší chomáčky mlhy. Vlak s houkáním mizí v oblouku a my se vydáváme po cestě podél břehu rybníka směrem k jeho hrázi. Na začátku trasy se tyčí totem, vysoký dřevěný kůl se směrovkami a informacemi, který označuje různé úseky stezky.

 

Malá vesnička Olšina sestává z několika málo stavení, jedním z nich je i rybářská bašta, jíž míjíme. Překonáváme rybniční hráz a přibližujeme se k info-centru.  V něm se nachází expozice věnovaná místní pestré ptačí populaci. Vedle info-centra je další totem s odlišnými barvami. To ještě nevíme, že totemů je celkem osm a barevně rozlišují jednotlivé úseky cesty, každý se svou přírodní charakteristikou.

Cesta okolo sousedícího rekreačního střediska lemovaná nízkými stromky nás vede pastvinou. Opouštíme vesnici a mírně sestupujeme k rybníku. Cesta se proměňuje v dřevěný chodník, který nás provází nad zarostlým mokřadem na břehu rybníka až do lesa. Nivní les místy plynule přechází v podmáčenou louku. Z cesty se ve dvou místech oddělují dřevěné chodníky vedoucí přímo k rybníku, dokonce i kousek do něj, neboť jsou zakončeny moly a také plovoucí platformou kousek od břehu, ke které se lze přitáhnout. Podél cesty se tu a tam objevují jednoduché, ale poutavé kovové info-panely s různými zajímavostmi.

 

Z lesa vystupujeme přímo k rybníku v místě, kde do něj ústí napájecí říčka Olšina. Z dálky jsou v ústí říčky vidět nashromážděné větve, snad bobří hráz? Ve skutečnosti je to lávka, která nás převede na druhou stranu říčky. Pěšina přechází v dřevěný chodník, ve kterém je občas chybějící prkno nahrazené naučným kovovým prvkem s přírodní tématikou, třeba s odlitky zvířecích stop. Pokračujeme k vyhlídce, kterou tvoří krátký vyvýšený úsek chodníku. Po levé straně se rozprostírají rozlehlé pláně rašeliniště, po pravé straně zase klidná a temná hladina rybníka. Přítomnost vody všude kolem je cítit v každém kroku. Komu k rozhlédnutí se a nasátí okolní krajiny nestačí vyvýšený chodník, může si vylézt na kmen se strážním košem. K němu je ovšem třeba přeskákat mokřad po zaražených kůlech. My po úzké stoupající lávce lezeme do velké ptačí budky, kde odpočíváme a vyhlížíme na rybník z trochu jinak pojaté ptačí perspektivy.

Líbí se vám naše práce?

Stavte se na kafe, rádi vám představíme možnosti spolupráce.

Další projekty z kategorie Veřejné stavby

Přejít na začátek